E-sport rozkwita podczas pandemii

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pandemia znacznie przyśpieszyła rozwój e-sportu. Obecne pokolenie, dla którego gry i internet jest codziennością bez problemu odnalazło się w nowej rzeczywistości. Jak podkreślają eksperci – aktywność fizyczna i rozrywka z racji covid-19 zostały mocno ograniczone, a to pozwoliło na rozwój gamingu.

Jak podała w październiku firma Newzoo w raporcie Global Esports Market Report – przychody z globalnego e-sportu w 2020 roku wyniosły ponad 950 milionów dolarów, a przed wybuchem pandemii szacowano je na około 1, 1 miliarda dolarów. Ten wynik to skutek przełożonych lub odwołanych imprez sportowych w 2020 roku. W roku 2023 roku globalne przychody mają wynosić blisko 1,6 miliarda dolarów (coroczny wzrost szacowany jest na 15,5%).

źródło: pexels.com

Polska Liga Esportowa

Polska Liga Esportowa powstała już w 2017 roku, ale czas jej rozkwitu to 2020 rok, który określa się rokiem wielkiej zmiany. PLE ma być produktem znanym na całym świecie.  Polska Liga Esportowa składa się dwóch drużyn: Lotto Dywizja Profesjonalna oraz Dywizja Mistrzowska, gdzie każda z nich składa się z ośmiu profesjonalnych drużyn. Drużyny zmagają się w grze Counter-Strike: Global Offensive. Gra ta jest w czołówce gier komputerowych na świecie.

Jak podaje na swojej stronie internetowej PLE w kolejnych latach planowane są działania, które będą wspierać ligi amatorskie, promujące e-sport jako dyscyplinę sportu, ligi szkolne, regionalne lub biznesowe. Wdrażany również będzie system szkolenia dla młodych adeptów e-sportu.

– Przed nami ogromne wyzwanie i zobowiązania jakich się podejmujemy. Jestem przekonany, że nasz zespół i koncepcja, którą zaprezentowaliśmy zwiększy profesjonalizm w polskim esporcie w znaczący sposób, co spowoduje że jako Polska Liga Esportowa będziemy wpływać także na rozwój całej branży esportowej. Stawiamy na uczciwą komunikację z zawodnikami i organizacjami, edukację graczy i ich rodziców oraz na aspekt rozrywki mainstreamowej. Zależy nam, żeby gry komputerowe stały się zrozumiałym i powszechnie obecnym zjawiskiem – mówi Paweł Kowalczyk, Polska Liga Esportowa.

Polska Liga Esportowa działa bardzo prężnie. Przykładem jest regularnie oraz z pełną precyzją prowadzenie choćby fanpage na Facebooku.

Politechnika Gdańska i e-sport na zaliczeniu z wychowania fizycznego

Politechnika Gdańska wychodząc na przeciw potrzebom rynku w czasie pandemii, wprowadziła do planu zajęć tygodniowe 2-godzinne zajęcia z e-sportu. W ramach ich studenci mogą np. poszerzyć swoją wiedzę w League of Legends. Jak podają władze Politechniki Gdańskiej, e-sport jest na uczelni na równi traktowany z tradycyjnymi dyscyplinami, np. piłką nożną, siatkówką czy pływaniem.

Studia z e-sportu można już spotkać m.in. na Uniwersytecie Staffordshire, Virginia’s Shenandoah University, Becker College w Massachusetts czy Ohio State University.

W Polsce w ostatnich latach przybywa wydarzeń e-sportowych, a w zawodach udział bierze coraz więcej profesjonalnych drużyn. Jak mówi się, coraz bardziej prawdopodobne jest, że już za parę lat możemy być świadkami oglądania zmagań w branży e-sportu w ramach igrzysk olimpijskich.

E-sport zyskuje coraz większe i korzystniejsze oferty sponsoringu, a także stale wzrasta liczba osób, które zarabiają poprzez zakłady e-sportowe.

Największe drużyny e-sportowe wspierane są przez zakłady bukmacherskie, ale również przez specjalnie do tego stworzone organizacje. W Polsce takie firmy jak Fortuna lub STS współpracują z Polską Ligą Sportową.

Zainteresowanie spółek gamingowych

E-sport coraz częściej interesuje spółki gaminowego, które chcą zaistnieć w sporcie wirtualnym. Ta branża wzbudza również zainteresowanie inwestorów. Jak podaje Delloitte, liczba przejęć oraz globalnych inwestycji w e-sporcie wciąż rośnie w ostatnich latach. Z poziomu 20 transakcji w 2015 roku doszła do poziomu 68 w 2018 roku.

Polska staje się coraz ważniejsza na mapie europejskiego e-sportu. Odbyło się już tutaj wiele ważnych wydarzeń sportowych.

źródło zdjęcia głównego: pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rozważania na temat najnowszych trendów w damskim obuwiu na przykładzie oferty marki Brilu
Rozważania na temat najnowszych trendów w damskim obuwiu na przykładzie oferty marki Brilu
Zapraszamy do odkrycia najnowszych trendów w damskim obuwiu, prezentowanych na przykładzie bogatej oferty marki Brilu. Od wygodnych balerin, przez stylowe szpilki, aż po komfortowe botki.
Jak wybrać idealne zabawki edukacyjne dla twojego dziecka?
Jak wybrać idealne zabawki edukacyjne dla twojego dziecka?
Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, aby dowiedzieć się, jakie zabawki edukacyjne będą najlepsze dla rozwoju Twojego dziecka. Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy wyborze i jakie zabawki rekomendują specjaliści.
Jakie szkolenia warto odbyć, by zdobyć dobrą pozycję na rynku pracy?
Jakie szkolenia warto odbyć, by zdobyć dobrą pozycję na rynku pracy?
Zdobądź przewagę na rynku pracy: inwestuj w rozwój umiejętności miękkich i technicznych, zdobywaj certyfikaty, ucz się nowych technologii i bądź gotowy na ciągłą adaptację.
Ostatnie wpisy
Polecamy