Jak się przebranżowić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Perspektywa zmiany kariery, szczególnie w gospodarce przepełnionej niepewnością, może być zniechęcająca, a zmiana pracy nigdy nie jest decyzją, którą należy podejmować lekkomyślnie. Jednak pomimo chwilowych zakłóceń i stresujących pierwszych kilku tygodni, na dłuższą metę może to być najbardziej satysfakcjonująca rzecz, jaką robisz.

Zanim podejmiesz tak ważną decyzję, musisz rozważyć zalety i wady, realistycznie pomyśleć o karierze, do której masz odpowiednie predyspozycje, umiejętności i doświadczenie, i zastanowić się, kiedy może być odpowiedni moment na dokonanie zmiany. Możesz także inspirować się innymi osobami, np. w branży kosmetycznej i sprawdzić takie strony, jak https://www.martafusiarz.com/, by odkryć swoje powołanie.

Najlepszy czas na przebranżowienie się

Istnieje wiele różnych powodów, dla których ludzie szukają zmiany kariery. Możesz chcieć więcej pieniędzy, mniej stresu lub bardziej elastycznych godzin pracy, a może zawsze marzyłeś o prowadzeniu własnej firmy lub przekształceniu hobby w karierę. Niezależnie od motywacji do zmiany kariery, istnieje kilka charakterystycznych oznak, które wskażą, kiedy nadejdzie właściwy czas.

Twoja praca wpływa na Twoją samoocenę

Dająca satysfakcję kariera powinna wzmocnić Twoją pewność siebie i poczucie własnej wartości, a nie sprawiać, że będziesz wątpić w siebie lub w pracę, którą wykonujesz. Trwanie w toksycznej kulturze pracy lub karierze, z której już nie cieszysz, może Cię zmiażdżyć i wpłynąć na zdrowie fizyczne i psychiczne. Jeśli tak się czujesz, to najwyższy czas na zmianę!

Jesteś w tym tylko dla pieniędzy

Praca, której nienawidzisz, ale która dobrze się opłaca, nie jest warta wynagrodzenia. Zmiana kariery może dać Ci szansę na znalezienie pracy, która przyniesie Ci satysfakcję osobistą i zawodową, ale nadal będzie opłacać rachunki. Jeśli poczujesz „lęk przed niedzielną nocą” lub musisz kupić sobie fajne rzeczy, aby zrekompensować ból w życiu zawodowym, musisz rozważyć zmianę kariery.

Nuda

Nikt nie wyskakuje z łóżka w desperackim pośpiechu każdego dnia do pracy. Wszyscy mamy dni, kiedy czujemy się pozbawieni energii i brakuje nam woli i entuzjazmu, aby być na szczycie. Jeśli jednak czujesz się tak cały czas, to masz poważny problem. Jeśli każdy aspekt Twojej pracy jest otępiająco nudny, wiesz, że nadszedł czas, aby wprowadzić zmiany

Wybór odpowiedniej kariery dla Ciebie

Poświęcenie czasu na przemyślenie tego, czego naprawdę chcesz, pozwoli Ci zaoszczędzić czas, wysiłek i ból serca na dłuższą metę. Jeśli chodzi o zmianę kariery, im więcej przeprowadzisz badań, tym lepszą decyzję podejmiesz. Jednak ważne jest, aby nie dać się złapać w pułapkę i pozwolić przemijać tygodniom, miesiącom i latom.

Wykonywanie codziennych drobnych czynności to świetny sposób, aby wprawić piłkę w ruch i zacząć zawężać swoje opcje. Na przykład wysłanie e-maila do kontaktu w interesującej Cię branży lub uzyskanie informacji o kursach online, które pozwolą Ci zdobyć umiejętności niezbędne do dokonania tego kroku. Możesz kształcić się w wielu placówkach, np. w szkole policealnej takiej, jak Collegium Szkoła Służb Medycznych, o której więcej dowiesz się na stronie https://www.collegium.com.pl/. Rozmowa z doradcami zawodowymi, profesjonalnymi trenerami i mentorami, a nawet zdobycie doświadczenia zawodowego pomoże ci zakreślić możliwości i naprawdę zacząć skupiać się na poszukiwaniu pracy.

Jak odnieść sukces?

  1. Oceń swoją obecną pracę i poświęć trochę czasu, aby zrozumieć, dlaczego nie jesteś zadowolony z obecnej pracy.
  2. Obiektywnie oceń swoje zainteresowania, umiejętności (np. obsługa Microsoft 365) i wartości. Pomyśl o karierze, do której mógłbyś się dobrze dopasować. 
  3. Zbadaj alternatywne kariery i dowiedz się jak najwięcej o branżach i stanowiskach pracy, które Cię interesują. Linkedin to świetne źródło informacji do nawiązywania i docierania do kontaktów w obszarach zainteresowania.
  4. Zidentyfikuj możliwości edukacyjne, które mogą pomóc wypełnić lukę między posiadanymi umiejętnościami a nowymi karierami, którymi jesteś zainteresowany. Powinieneś także poszukać sposobów na rozwijanie swoich umiejętności w obecnej pracy, zanim przejdziesz na zmianę.
  5. Zmień swoje CV w oparciu o nowe cele i napisz list motywacyjny, który podkreśli Twoje umiejętności, które można przekazać i wyrazi Twoją pasję do nowej firmy lub branży.

Fot. Olia Danilevich; źródło: https://www.pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Harmonizacja obowiązków: sekrety skutecznej organizacji czasu w pracy
Harmonizacja obowiązków: sekrety skutecznej organizacji czasu w pracy
Poznaj efektywne metody harmonizacji zadań i odkryj sekrety zarządzania czasem, które zwiększą wydajność i poprawią organizację Twojej pracy.
Jak wybrać idealne naczynie do karmienia twojego futrzanego przyjaciela?
Jak wybrać idealne naczynie do karmienia twojego futrzanego przyjaciela?
Odkryj, jak wybrać idealne naczynie do karmienia dla twojego psa lub kota. Dowiedz się więcej o różnych typach, materiałach i od czego zależy wybór najodpowiedniejszej miski.
Czy praca zdalna jest kluczem do zrównoważonego stylu życia?
Czy praca zdalna jest kluczem do zrównoważonego stylu życia?
Dowiedz się, jak praca zdalna przyczynia się do bardziej zrównoważonego trybu życia, pomagając redukować emisję CO2 i zyskać lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.
Ostatnie wpisy
Polecamy